Prof. Lidia Smenteka jest utorką ksiażki stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze,dyrygencie i pedagogu urodzonemu w Bydgoszczy, a zamieszkałemu m.in. w Toruniu.
Promowana książka to opracowaniem poświęcone Zygmuntowi Moczyńskiemu (1871-1940), kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, dyrygentowi, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającego w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Palmirach. Całość przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegołów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem.
W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów; osoby, które swoją pomocą okazały życzliwość dla misji upamiętnienia wybitnej sylwetki Zygmunta Moczyńskiego i jego zacnej rodziny, zasłużonej na wyróżnienie dzięki swojej wiernej służbie Ojczyźnie, Bogu i Kościołowi. Sylwetka głównego bohatera jest przedstawiona na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany; Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania:Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno, Toruń.